Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest jednym z zabiegów coraz częściej stosowanych w stomatologii estetycznej. Dzięki znajomości odpowiednich technik stomatolog jest w stanie znacznie poprawić kolor zębów pacjenta.

Piękne i białe zęby dodają nam pewności siebie i uroku a przede wszystkim poprawiają samopoczucie. Gdy mamy zdrowe i białe zęby, chętniej i częściej się uśmiechamy.  Powszechnie wiadomo, że uroda ułatwia kontakty z innymi, a białe zęby są jej istotnym elementem oraz wizytówką. Współczesna stomatologia estetyczna musi zatem sprostać coraz większym oczekiwaniom pacjentów. System wybielający musi być przede wszystkim skuteczny, a przy tym bezpieczny, wygodny, stosunkowo niedrogi i na tyle szybki, by na efekty nie trzeba było czekać zbyt długo.

W gabinecie Nila Dent proponujemy pacjentom dwa sposoby wybielania zębów:

1. Metoda nakładkowa wybielania w domu – Aby przeprowadzić kurację metodą nakładkową lekarz pobiera wyciski, pozwalające na wykonanie specjalnych, indywidualnych dla każdego pacjenta nakładek na zęby. Przezroczysta, wygodna i elastyczna nakładka zapewnia bezpieczeństwo wybielania podczas snu i jest niezauważalna w ciągu dnia. Nakładki wykonuje technik z użyciem formierza próżniowego. Lekarz stomatolog wydaje pacjentowi strzykawki z żelem, wyjaśnia jak go aplikować do nakładek i na jaki czas je zakładać. W domu pacjent w prosty sposób umieszcza nakładkę wypełnioną żelem na zębach i pozostawia ją na całą noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Z reguły kuracja trwa około dwóch tygodni. Kuracja jest bardzo bezpieczna dla pacjenta; najnowsze badania dowiodły, że preparaty do wybielania przyczyniają się do remineralizacji szkliwa i zapobiegają powstawaniu próchnicy. Po założeniu nakładki na zęby żel pozostaje aktywny przez ok 2 do 3 godz. Uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia nie ulegają wybieleniu. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru, co trwa zwykle dwa tygodnie, lekarz stomatolog może je wymienić dobierając odpowiedni jaśniejszy kolor. W czasie wybielania u kilku procent pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno, ustępująca w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji. 

Pacjent otrzymuje:

– Indywidualnie wykonane i dopasowane nakładki na oba łuki zębowe

– Środek wybielający w wygodnych do aplikacji i przechowywania strzykawkach (środek należy przechowywać w lodówce)

– Specjalny pojemnik na nakładki

– Pisemne zalecenia odnośnie postępowania w trakcie i po wybielaniu

 

2. Najnowocześniejszy sposób wybielania w gabinecie, który nie wymaga już użycia lamp – gabinetowe wybielanie zębów jest przede wszystkim o wiele szybsze i skuteczniejsze od wybielania nakładkowego. Metoda ta umożliwia wybielanie zębów żywych. Możemy uzyskać kolor zębów różniący się o 5-8 tonów w przeciągu godziny. Takie efekty są możliwe dzięki środkom chemicznym o wysokim stężeniu oraz wyposażeniu gabinetu stomatologicznego w odpowiedni sprzęt.
Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania należy całkowicie wyleczyć zęby, oczyścić z kamienia nazębnego oraz wypiaskować z osadu. Niekiedy nawet trzeba uzupełnić nieszczelne wypełnienia..
Wybielanie gabinetowe polega na utlenianiu przebarwień znajdujących się w strukturze zęba. Główną substancją żelu rozjaśniającego, który rozprowadza się na zębach pacjenta jest nadtlenek wodoru o wysokim stężeniu, dlatego też przed jego nałożeniem lekarz zabezpiecza dziąsła pacjenta preparatem ochronnym. Po zabezpieczeniu dziąseł nakładany jest żel na zęby. Czynność powtarzamy trzykrotnie. Zabieg trwa ok 1h. Po zabiegu może wystąpić nadwrażliwość podczas utrzymująca się do 3 dni.

tagi: wybielanie zębów Kraków, wybielanie zębów metodą nakładkową, wybielanie zębów nadtlenkiem wodoru