Usuwanie zatrzymanych zębów mądrości

Usunięcie ósemki nie zawsze jest prostym zabiegiem. Zależy to głównie od ułożenia zęba (widać to dokładnie na zdjęciu pantomograficznym). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Zazwyczaj po ekstrakcji koniecznie jest założenie szwów (zostają usunięte po 7 dniach). Po zabiegu istotne jest utrzymywanie operowanej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu, dlatego przez 24h nie wolno palić papierosów, intensywnie przepłukiwać ust, czyścić zębów w pobliżu bolesnego miejsca. Powinniśmy natomiast je chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka, ssąc kostki lodu.). Rezygnujemy z napojów z kofeiną i alkoholu oraz jedzenia twardych pokarmów; wskazane są tylko potrawy półpłynne (np. kasza manna, zupki). Należy też powstrzymać się od oczyszczania nosa (zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie).

Dyskomfort po zabiegu powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał lub nasilał, pojawi się obrzęk, krwawienie lub gorączka, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

tagi: usuwanie zatrzymanych zębów mądrości Kraków, usuwanie zębów mądrości, ekstrakcja zębów mądrości, usuwanie ósemek