Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna

Aby nie dopuścić do rozwoju  chorób zębów, dziąseł czy błony śluzowej jama ustna i zęby wymagają właściwej higieny.

Płytka nazębna osadza się na zębach już w kilka minut po ich umyciu! Jest mieszaniną bakterii, resztek pokarmowych i składników śliny. Codzienne zabiegi domowej higieny, jak szczotkowanie, nitkowanie i irygacje umożliwiają jej nam usunięcie. Jeśli bedzie zalegać dłużej, może ulec mineralizacji i przekształcić się w kamień nazębny. Jego samodzielne usunięcie przez pacjenta nie jest już możliwe. Zabiegi, wchodzące w skład profesjonalnej profilaktyki w gabinecie pozwolą wyeliminować ten problem.

 

W skład profesjonalnej higienizacji wchodzą zabiegi:

1. Usunięcie kamienia nazębnego czyli scaling/skaling – przy użyciu ultradźwięków. Złogi zostają rozbite poprzez wibrację końcówki ultradźwiękowej oraz zjawisko kawitacji wody w środowisku ultradźwięków.

2. Usunięcie osadu, powstałego w wyniku wytrącania się na zębach barwników z napojów i pokarmów (szczególnie kawy i herbaty), a także nałogu nikotynowego, usuwane jest poprzez piaskowanie – zabieg higienizacyjny, wykorzystujący urządzenie generujące strumień wody pod ciśnieniem z dodatkiem specjalnego czyszczącego drobnoziarnistego piasku.

3.Polerowanie zębów czyli polishing – specjalnymi pastami polerskimi z diamentowym nasypem oraz pastami znoszącymi nadwrażliwość.

 

Aby zapobiec rozwojowi próchnicy w gabinecie Nila-Dent W Krakowie wykonuje się następujące zabiegi:

Lakowanie – polega na pokryciu bruzd i ich zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych lakiem szczelinowym. Ma to duże znaczenie , gdyż wyżynające się zęby stałe u dzieci mają niekorzystną budowę anatomiczną ze względu na głębokie i wąskie bruzdy. Lak szczelinowy wypełnia bruzdę oraz uwalnia fluor dzięki czemu zabezpiecza zęby przed próchnicą na długo. Najbardziej zagrożone są zęby stałe szóste (pierwsze trzonowce). Pojawiają się ok. 6 roku życia, stąd potrzeba profilaktycznego ich lakowania.

Lakierowanie – czyli fluoryzacja kontaktowa, wykonywana specjalnymi preparatami fluorkowymi. Dzięki tym zabiegom zwiększamy twardość szkliwa. Tym samym uodporniamy go na czynniki zewnętrzne, mechaniczne oraz zwiększamy odporność szkliwa na próchnicę.

tagi: skaling Kraków,usuwanie kamienia nazębnego, fluoryzacja zębów, higienizacja, wybielanie zębów w Krakowie, lakowanie i lakierowanie zębów