Implanty zębów, implantologia
Implant zębowy to uzupełnienie stosowane w celu odbudowy utraconego uzębienia. Jest to śruba wykonana z tytanu, który jest metalem obojętnym dla organizmu i nie ma wpływu na zdrowie.
Jako jedyne uzupełnienie protetyczne jest w stanie zahamować utratę kości, co jest typowym procesem występującym po utracie naturalnego korzenia zęba. Implanty zębowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy ze względów zawodowych muszą zadbać o dobrą dykcję.
Implanty zębowe są zakładane na stałe w celu uzupełnienia ubytków w naturalnym uzębieniu pacjenta. Idealna alternatywa dla mostów czy protez ruchomych (zdejmowanych). Wszczepia się je w znieczuleniu miejscowym – zabieg ten porównywalny jest do zabiegu usunięcia zęba. Implant stomatologiczny powinien być wytrzymały, funkcjonalny i nie wyróżniać się swoim kolorem na tle naturalnych zębów.
Zabieg zakładania implantów zębowych składa się z trzech etapów:
– wszczepienia implantu,
– wkręcenia śruby gojącej,
– zamocowaniu sztucznego zęba (korony)
Pierwszy zabieg:
Przed zabiegiem wszczepienia implantu wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne, przeważnie jednak dodatkowo potrzebna jest tomografia komputerowa. Na tej podstawie lekarz ustala, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest wystarczająca, aby wprowadzić implant. Jeśli okaże się, że w wyniku utraty zęba doszło do zaniku kości, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu sterowanej regeneracji kości – augmentacji kości. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na wytworzeniu wymaganej ilości tkanki kostnej pod przyszłe implanty stomatologiczne.
W gabinecie Nila-Dent w Krakowie wszczepienie implantu wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest bezbolesny i trwa od 30 minut do 2 godzin. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna i zszywa ranę. Po zakończeniu zabiegu implant nie jest widoczny w jamie ustnej.
W okresie gojenia się rany następuje osteointegracja. Jest to bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością, która trwa ok. 3 miesięcy (w żuchwie) lub 6 miesięcy (w szczęce). Różnica ta wynika z odmiennej struktury kości żuchwy i szczęki. W procesie osteointegracji tlen, zawarty w komórkach tkanki kostnej tworzy na powierzchni implantu warstwę dwutlenku tytanu. Następnie na powstałej w ten sposób powłoce odkłada się nowa tkanka kostna, która stanowi właściwe umocowanie implantu. Dzięki temu procesowi organizm nie traktuje wszczepionego implantu jako ciała obcego, które należy odrzucić, lecz jako integralną część dziąsła.
Drugi zabieg:
Polega na odsłonięciu implantu i wkręceniu śruby gojącej.
Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie. Implantolog nacina błonę śluzową, położoną bezpośrednio nad wszczepem i montuje w implant tzw. śrubę gojącą. Celem jej jest przyśpieszenie procesu gojenia się błony śluzowej w bezpośrednim otoczeniu implantu, jak również wymodelowanie kształtu dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Okres regeneracji trwa 14 dni. Po upływie tego czasu można wykonać uzupełnienie protetyczne.
Trzeci zabieg:
Ostatnim etapem jest pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba (korony).
Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski protetyczne i ustala z pacjentem kolor przyszłej korony. Następnie w laboratorium na podstawie wycisku wykonuje się dwa elementy, dzięki którym lekarz kończy ostatni etap zakładania implantów zębowych:
– łącznik, czyli filar protetyczny, na którym jest mocowana korona;
– korona protetyczna, czyli sztuczny ząb.
Na ostatniej wizycie w gabinecie stomatologicznym lekarz przykręca łącznik do implantu. Po upewnieniu się, że połączenie łącznika z implantem jest stabilne, stomatolog mocuje koronę protetyczną.
Implant zębowy traktujemy jak własny ząb. Szczotkujemy go i używamy nici dentystycznych. Uczęszczamy regularnie na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz na zabiegi higienizacji.